Quantcast
Channel: Любимите на antinoia
Viewing all articles
Browse latest Browse all 13248

Три питки с „къпано” тесто

$
0
0


Около Богоявление, свързаните с него християнски празници ‘водици”, съпътстващите  го именни дни и последният в поредицата бабин ден, очистителната и магическа силата на вода е на особена почит. Сред най-важните обреди са бо­го­яв­лен­с­кият во­дос­вет, хвърлянето на кръста от местната църква и освещаването на светената вода в храмовете, за която се счита, че на този ден се пречиства и блика с нова по-голяма сила. В различните области на страната бил наричан с различни имена /Кръстовден, Водици или Водокръщи/, защото всеки, който искал да бъде здрав през годината, се окъпвал или поне се измивал в реката. От ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление тръгват и обичаите, свързани с поливането и мокренето на всички именници, независимо от годишното време. Четох за интересен обичай в народната ни традиция: на Йордановден да се месят три ритуални хляба, при чието замесване се ползвал остатъкът от старата светена вода: единият бил за дома, вторият е за гостите, а третият се оставял пред вратите на къщата заедно с бакър вино за минувачите…
Е,... аз не изпекох три хляба, но пък събрах в едно идеята за три питки с обикновено, но  „къпано тесто”,  оформени по различен, макар и не непознат начин - "розички", "спирали" "ажури". Снимките са повече, но са като за обединени три публикации, ето ги:


Питки с „къпано” тесто -"розички", "спирали"  и "ажури"
Продукти:
¼ ч.чаша хладка вода за маята
¼  ч. чаша брашно за маята
1 ч.л. захар за маята
½  кубче прясна мая /20 гр. или 7 гр. инстантна мая
3 ч. чаши брашно*
1 ч.л.сол
½ к.л. сода бикарбонат
1 ч.л. мед
3/4 ч.чаша газирана вода или обикновена
½  ч.л. оцет
3 с.л. олио

още:
3 с.л. олио
1 с.л. семена за поръсване, по желание
малко брашно за доомесване и оформяне
декорация, по желание

* количество може да се промени, според влажността на брашното;
от предложеното количество могат да се оформят три, но малки питки или една средна.
1 ч.чаша =240мл.
Маята се натрошава със захарта, размива се с ¼ ч.чаша хладка вода и поръсва с ¼ ч.чаша. брашно и 1ч.л. захар, разбърква се на кашичка и оставя да задейства - „шупне” за около15 мин.
В купа се обединява брашното със солта. Отделно се смесват ¾ ч.чаша вода с олиото и меда,  Към 2 ¾ ч.чаши от брашното се налива шупналата мая, течностите и оцета със содата. Замесва се меко и еластично тесто, като може да се използва миксер с такова приспособление.  След продължително омесване, до изглаждане на тестото, /ако е необходимо се добавя останалото брашно/ се оформя топка, която се поставя в здрава полиетиленова торбичка/плик. Завързва се торбичката и поставя в дълбок съд с хладка вода за втасване. Подходящо място за втасване на тесто е затворена фурна или новият мултифункционален PhilipsMulticooker. Тестото е готово след неговото изплуване над водата. Изважда се от плика, леко се доомесва отново, след което оформя по желание. Моделираното тесто се подрежда в тава или форма, покрита с хартия за печене или мазнена и поръсена с брашно. Оставя за второ втасване и увеличаване  на обема за 30-ина минути, намазва се с тънък слой мазнина, поръсва се със семена по желание, след което пече в предварително нагрята до 175-200С фурна, до златисто и ясен кух звук на печивото. Изважда се от фурната, може отново да се намаже с мазнина, мед и двете, леко се охлажда на решетка и сервира.
 Питка с "розички"


За оформление във вид на "розички" технологията е позната от сладкарското декориране и работа с фондан, а това изпълнение е по идея от Brioches celtes:
Разточване на кора, изрязване на кръгчета, подреждане по тройки, с леко застъпване и омазняване, завиване на руло и разрязване на две. Всяка обърната половинка е с вид на "розичка". Подреждат се  в тава или форма, покрита с хартия за печене или омазнена и поръсена с брашно. Оставят за второ втасване и увеличаване на обема за около 30 минути, намазват се с тънък слой мазнина, поръсват се със семена по желание, след което пекат в предварително нагрята до 175-200С фурна, до златисто и ясен кух звук на печивото. Изважда се от фурната, може отново фино да се намаже с мазнина, мед или и двете, леко се охлажда на решетка и сервира.
Дебелината на кората, броят "розички", както и възможността за плънка /сладка или солена/ е по желание.
  Питка с "розички"


По - нагледно, със снимки от етапи от приготвянето:


И още, отблизо:


Следва:
  Питка с "конуси"
 


За оформление във вид на "конуси" технологията също е лесна, а това изпълнение е по идея от Плюшка из дрожжевого теста "Конус":
Разточване на кора, изрязване на кръгчета, леко омазняване и радиално прорязване, след което завъртане и спираловидно завиване около центъра във вид на конус. В центъра може да се постави "розичка", а допълнително да се декорира с топчета тесто, овалвани в маково семе. Моделираното тесто се подрежда в тава или форма, покрита с хартия за печене или омазнена и поръсена с брашно. Оставя за второ втасване и увеличаване  на обема за 30-35 минути, намазва се с тънък слой мазнина, поръсва се със семена по желание, след което пече в предварително нагрята до 175-200С фурна, до златисто и ясен кух звук на печивото. Изважда се от фурната, може отново фино да се намаже с мазнина, мед или и двете, леко се охлажда на решетка и сервира.
Дебелината на кората, броят "розички", както и възможността за плънка /сладка или солена/ е по желание.
  Питка с "конуси"
 

По - нагледно, със снимки от етапи от приготвянето:


Преди и после - сурово тесто и готова питка:


Последна е:
Питка с "ажури"


За оформление на нежни "ажури" технологията е взаимствана също от руските плюшки, а това изпълнение е по идея от Фігурная выпечка:
Видео: Разточва се кора и изрязва кръгла основа /може и без нея!/, която се поставя тава, покрита с хартия за печене. Следва оформяне на ленти, които фино се омазняват и частично прорязват напречно, с оставяне на цял кант /около 1-1,5 см./ по двете дължини. Прегъват се надлъжно по средата, след което обточват вътрешно по периферията на основата от тесто. Внимателно се обръщат нагоре двойните  лентички, за де се отворят. Следва втора лента, подготвена по същия начин, но с по-малка дължина, която със застъпване и покриване на плътния кант от първата лента, запълва част от вътрешната страна на основата. Аналогично се процедира със следващи ленти тесто, всяка една от тях по-къса, с които се изпълва цялата основа. Подготвената питка се оставя за второ втасване и увеличаване  на обема за 20-30 минути, намазва се с тънък слой мазнина, поръсва се със семена по желание, след което пече в предварително нагрята до 175-200С фурна, до златисто и ясен кух звук на печивото. Изважда се от фурната, може отново фино да се намаже с мазнина, мед или и двете, леко се охлажда на решетка и сервира.
Дебелината на кората, както и възможността за плънка /сладка или солена/ е по желание.

Питка с "ажури"
 

По - нагледно, със снимки от етапи от приготвянето:


Преди и после - сурово тесто и готова питка:


А някои празнични питки се поднасят с още мед:

 

Опитайте...



Viewing all articles
Browse latest Browse all 13248

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>