Малките дрони са следващото голямо нещо за опазването на дъждовните гори, смята Lian Pin Koh. Самолетчета, известни като дрони, са нежно наименовани от английската дума за търтей. Официално са познати и като БЛА – безмоторен летателен апарат. В последните години същите те се смятат за най-новата мода в авиацията и употребата им е практически всякаква, от военно-разузнавателни цели, през доставки на храна и лекарства за отдалечени бедстващи райони до чисто лични наблюдения на съседната къща. Естествено, колкото по-достъпни стават, толкова повече морални питания се повдигат тук и там из хорските съзнания. Точно с това негативно възприятие иска да се пребори Lian Pin Koh, основател на Conservation Drones. Тяхната цел е да разпространяват информация за изграждането и употребата на дрони за опазване на околната среда, като работят с еколози и изследователи най-вече от развиващите се страни. Правителства и организации вече ги използват в множество страни за наблюдение на горите, защита срещу нелегална сеч и за събиране на научни данни.
Получил доктората си по екология в Принстаун, Koh вече над 10 години работи за опазване на дъждовните гори. Според него логичната следваща стъпка за постигане на успех е използването на технологии от различни полета на достижения на съвремието ни – например свързани мрежи сензори в горите или пък, да, дроните. Сега се провеждат тестови полети с тях в националните паркове Бардиа и Читван, като идеята е да се изловят бракониерстващите там. В Индия, резерватът Panna Tiger вече успешно ги използва не само срещу злосторници, но и за цялостно наблюдение на тигровата популация.
Основното предизвикателство, с което се сблъсква обаче, е гореспоменатото отрицателно възприятие за дроните. Самото им споменаване предизвиква криви асоциации с нагло шпиониране или пък директно с военни акции. А всъщност дроните за опазване на природата са доста различна технология, базирана основно на елементарни модели самолетчета, с добавен автопилот и камери, за да могат изследователите да гледат отвисоко. За последните 2 години Koh и Conservation Drones успяват да псотигнат значителни успехи в мисията си да информират за многото позли от дроните, работейки с партньори от цял свят, включително WWF в Непал, Wildlife Institute of India, WCS Belize, Sumatran Orangutan Conservation Programme и Jane Goodall Institute. В крайна сметка, както казва Pin Koh:
“Един добър дрон не струва чак толкова много повече от читав лаптоп или пък бинокъл.”
Ако все още се чудиш дали дроните могат да имат адекватна употреба в цивилен прочит, виж видеото по-долу, ученият е достатъчно убедителен.
А представи си само колко отявлени безчинства и гротескни беззакония бихме могли да предотвратим тук, в България, ако си сглобим по няколко дрончета и ги пуснем над, например, Странджа.
—