Когато изпекох малките царевични хлебчета "проя", логично се появи и въпросът за дефицита на белтъчини по време на пост. Всъщност редовно включване на боб, леща, нахут, ядки и семена, кафяв ориз и пълнозърнести храни е познат начин за тяхното компенсиране. Разбрах за една интересна особеност, че различните видове са по-пълноценни по двойки: съчетаването в едно ядене на бобови и зърнени позволява белтъчините им да се комбинират до равностойни на животинските протеини -казва главен асистент д-р Мария Николова, специалист по хранене и диететика. Класически пример от нашата национална кухня бил например боб с филия хляб, които биха могли да заместват до 100% белтъчините от месо.
Няма да споменавам специално за полезните качества на бобовите храни, но ми беше интересно и да прочета за една нова тенденция в тази насока: Нова диета от САЩ сваля тегло с хляб и боб. Въглехидратите дълго време бяха заклеймявани като основен виновник за наднорменото тегло. Сега нова книга в САЩ „Диетата на любителите на въглехидрати" твърди, че с хляб, спагети и картофи може да се отслабне успешно. Тайната на стройната фигура според нейните автори била в употребата на устойчиво нишесте, което се съдържа в недозрелите банани, варива като грах и боб, варени охладени картофи и пълнозърнест хляб, по възможност с овесени ядки. Устойчивото нишесте е баластно вещество, което не може да се усвои напълно от организма, то засища и притъпява чувството за глад. Повишава и активността на ензимите, които участват в изгарянето на мазнините, и блокира тези, които работят за отлагането на мазнини.
И така, исках да сервирам моята проя с едно друго много популярно и традиционно сръбско ястие от запечен бял боб на фурна в гювече - tavce gravce. Бях сигурна, че имам снимка в оригинал от сръбски ресторант, но не я открих. От години обаче "отлежава" и чака подходящо време и продукти рецептата за Pihtije od boba. За уточнение в превода, "желето" се се приготвя от суха бакла, която се опитах да я заменя с бял боб. Подобно пюре от стрит бял боб /фасул/ у нас се прави за Бъдни вечер, но тук е с малко по-различна технология, а и в последствие вкусът като че е по променен. Консистенцията ми се получи малко по-мека, на вкус е страхотно...
Бобено желирано пюре
/по идея от Pihtije od boba/
Продукти: по оригиналната рецепта:*
300гр.суха и почистена бакла
20мл. олио
3-5 скилидки чесън, ситно нарязани
2-3 с. л.брашно
1 пълна ч.л. сладък червен пипер
сол, черен пипер
3-5 скилидки чесън, ситно нарязани
2-3 с. л.брашно
1 пълна ч.л. сладък червен пипер
сол, черен пипер
За заливка:
100мл олио
1 ч.л. лют или сладък червен пипер
1 ч.л. лют или сладък червен пипер
При мен:
2 ½ ч.чаши сварен и отцеден бял боб
2 с.л. олио
1 с.л. брашно
сол, черен пипер, чесън
1 ч.л.червен пипер
Заливка:
¼ ч.чаша олио/зехтин
1 ч.л. червен пипер, може и лют
1-2 скилидки чесън
Бобът се приготвя по класическия начин – с накисване и сваряване. Следва отцеждане от водата, пюриране на каша и овкусяване със сол и черен пипер /ако е необходимо се долива малко от водата, в която се е варил боба/, но консистенцията трябва да бъде гъста. В тиган със затоплени 1-2 с.л. олио се запържва до златисто нарязания на ситно чесън. /Аз замених силно чесновия вкус на бобеното пюре за сметка на по-чеснова заливка, която може да дозира на количество/. Прибавя се брашното и след 30-на секунди се маха от котлона, след което веднага се поръсва с 1 ч.л. червен пипер. Към бобовото пюре се изсипва запръжката и разбърква до хомогенност. Връща се отново на котлона и с енергични движения се бърка няколко минути да се получи гъста и плътна паста /както при качамак/. Чесънът може да не се запържва, а да се постави и в този момент. Сместа се разстила в намазан съд и повърхността се изравнява с намокрена лъжица. Оставя се да изстине и стегне – при мен за нощ, покрит с фреш фолио.