Този ябълков сладкиш с маслена хрупкава кора, сочен ябълков пълнеж и ароматен сироп с "калвадос", носи чаровни нотки на френско влияние. Оформлението е тип "галет" - френското наименование на семпли, малко по-грубо „нащърбени” печива от маслено тесто в района на Бретан, и на тънка палачинка с брашно от елда в Нормандия. А там умело географски и не само, се вписва напитката с дъх на ябълки Калвадос. /Calvados, Калвадос всъщност е бренди, направено от ябълки, носещо името на споменатия департамент във Франция./ И доколкото галета като понятие, а и разновидности е достатъчно популярен, ми се стори интересна историята на калвадоса Първият официален документ за производство на ябълкова ракия датира от ХVIвек и е намерен във френската провинция Нормандия. Ябълковата ракия е открита от френския агроном Жил Дьо Губервил, записал в дневниците си как се извършва дестилация на ябълковото вино и превръщането му в ябълкова ракия. Най общо при направата на калвадос се използват над 50 сорта ябълки (но може да се използват и круши). Сокът, след пресоване при строго спазвани правила, ферментира за няколко месеца до 4,5-6% алкохол по естествен начин без затопляне или добавяне на захар. Дестилацията е еднократна или двукратна, като крайният продукт е с 68-72% алкохолно съдържание, а за да се пусне в търговската мрежа, ябълковото бренди трябва да е отлежало поне 12 месеца.
Любопитен е произходът на името "калвадос": Една от легендите се свързва с испанския крал Фелипе II, който решава да завладее англичаните през 1588 година, но корабът от армадата "El Calvador" претърпява корабокрушение край френските брегове. Местните започнали да наричат провинцията Калвадос, а по-късно Франция официално записва района с това име. Именно там се произвежда прословутата ябълкова ракия и благодарение на тази случка, ябълковата ракия се нарича „калвадос”.
Ето го и него:
Ябълков галет със сироп от калвадос
Маслено тесто:
2 ¼ - ½ ч.чаши брашно
¼ ч. чаша захар на пясък
¼ к. л. фина сол
200 гр.масло, студено и нарязано на малки парченца
1 яйчен жълтък
3 ½ -5 с. л. ледена вода
Пълнеж:
1 кг. ябълки, обелени, почистени и нарязани на едро*
1 ч. чаша захар на пясък
1 с. л. прясно изцеден лимонов сок
1 с.л. калвадос
1 с.л. ситно настъргана лимонова кора**
½ ч. л. канела на прах
звездовиден анасон, по желание
Още за оформление и гарниране:
2 с.л. конфитюр от дюли
¼ ч.чаша мариновани в калвадос стафиди
¼ ч.чаша натрошени орехи
1 с.л. галета, или фино стрити бисквити
1 с. л. захар за поръсване
1 белтък за намазване
3 с. л. масло, нарязано на ситно
Сироп:
течност от задушените ябълки
¼ ч. чаша Калвадос /Calvados /или друго ябълково бренди
* При приготвянето на ябълкови сладкиши обелването на ябълките винаги е най-трудоемката част и скоро гледах много забавно видео за обелване в рамките на 5 секунди. Моите са обелени по класическия начин, а оформени на малки топчета с помощта на ножче за пъпеш.
** използвах Финес - аромат лимонови корички Dr.Oetker
Стафидите се накисват в ябълковата ракия – калвадос.
Първо се приготвя тестото за галета – в електрически кухненски блендер или на ръка, бързо се замесва тесто от брашното със солта, захарта и маслото, жълтъка и студената вода /количеството на водата зависи от влажността на брашното – добре е да се започне от по-малко количество и да се добавя на части, ако полученото тестото е много твърдо.След смесването им се оформя топка, завива се в стреч фолио и поставя в хладилник. Може и да се приготви ден по-рано и съхранява в хладилник.
За ябълковия пълнеж ябълките, обелени, почистени и нарязани на едро, се поръсват прясно изцеден лимонов сок, 1 с.л. калвадос, и със захарта и поставят в плитък съд на котлона. Започва се с по-силен огън, докато захарта се разтвори, след което на слаб - ябълките се задушават до леко омекване, но не напълно, защото и ще се пекат. Времето зависи от сорта ябълки. Ароматизират се със ситно настъргана лимонова кора /Финес - аромат лимонови корички Dr.Oetker/ и канела на прах. С решетъчна лъжица се изваждат ябълките и поставят в плитка чиния да се охладят. Към сместа се добавя анасона, по желание и продължава да ври до сгъстяването й като сироп. Овкусява се с ябълковата ракия и маха се от котлона.
След като тестото е охладено, се поставя върху леко набрашнена повърхност и с помощта на набрашнена точилка, се разточва на кръг, с дебелина около 5 мм. Прехвърля се върху хартия за печене и може отново леко да се охлади, ако е вече омекнало много.
Загрява се фурната до 200С .
Изважда се тестото от хладилника и средата на повърхността му се намазва с дюлевия конфитюр, като се оставя около 3 см. свободна ивици по периферията. Върху конфитюра се разстилат овкусените и охладени ябълки, поръсват се с отцедените накиснати стафиди, натрошени орехи и галета, или фино стрити бисквити, като също се оставя свободна ивица по края на тестото.
Следва прегъване и краищата на тестото над плънката, която обхваща малка част от ябълките.Маслото, на малки парченца, се разпределя над ябълките, след това се намазват ръбовете на тесто с белтъка и се поръсва с по-едра кристална захар.
Оформеният галет, заедно с хартията се премества в тава за печене и поставя във предварително загрятата фурна. Пече се, докато тестото стане златисто и ябълките са меки, около 30-40 минути. Може да се покрие в по-късен момент повърхността на печивото с хартия за печене, за да не прегори. Готовият сладкиш се прехвърля на решетка да се охлади и след това полива със сиропа Calvados върху ябълките.
Сервира се топъл, /може и със сладолед/, но дори и в натурален вид сладкишът е достатъчно ароматен, фин и вкусен.
Сервирах със зелен ябълков чай с лимон, канела и звездовиден анасон.
И парченце…
хрупкаво маслено тесто в компанията на сочни задушени ябълки и фин ябълков сироп за акцент.
Опитайте…